اگر میخواید یادگیری سخنرانی رو شروع کنید بخونید...

اکثر کسانی که در کلاس آموزش سخنرانی و فن بیان ثبت نام می کنند به دنبال این هستند که اعتماد به نفس شون در سخنرانی بالا بره و بتونند تمرکز شون برای چیزی که می خوان بگن رو حفظ کنن و زمانی که در جمع سخنرانی می کنند دستپاچه و مضطرب نشن و واضح  و روان سخن بگن تا شنونده ها رو تحت تاثیر قرار بدن و افکارشون رو مرئی کنن.اما نگران نباشید زبده ترین سخنوران هم در ابتدای کار خودشون دچار ترس های بزرگی می شدن و دست و پاشونو گم می کردن.چارلی چاپلین در هنگام صحبت با رادیو با این که متن نطق خودش رو از قبل آماده می کرد اما در مورد حس خودش برای سخنرانی می گفت : (( احساس آدمی رو دارم که در آسمانی طوفانی در حال گذر از اقیانوس اطلسه ))

پس شما تنها نیستید،فقط باید اراده کرد و با انجام تمرین های مکرر و مستمر به این مهارت دست پیدا کرد چیزی که در دوره های آموزشی بر اون تاکید فراوان داریم.بنابراین باید بردبار و صبور باشید تا فشار استرس و اضطراب به تدریج کم شده و از بین بره و جای خودش رو به شجاعت و اعتماد به نفس بده.

برای شروع یادگیری سخنرانی باید چند نکته رو در آغاز متعهد بشید:

  اگر مصمم و پیگیر هستی شروع کن: به این فکر کنید که وقتی بتونید با اعتماد به نفس در بین جمع صحبت کنید چه حس خوبی براتون به ارمغان میاره؟از نظر اجتماعی چه امتیازاتی برای شما خواهد داشت؟چه دوستان جدیدی پیدا خواهی کرد ؟از نظر مالی چقدر به نفع شما خواهد بود و تا چه حد می توانید بر دیگران سلطه و نفوذ پیدا کنید؟دائم سعی کنید کوره ی اشتیاق رو در خودتون گرم نگه دارید. پس:

 

                                             لطفا تصمیم تون برای شروع و پیشرفت جدی باشه

  

 

ژان دلابرویر نویسنده فرانسوی می گه : بزرگترین مصیبت برای یک انسان این است که نه سواد کافی برای سخن گفتن داشته باشد و نه شعور لازم برای خاموش ماندن و این یعنی

        لطفا برای هر سخن و حرف و کلامی، حتی در یک جلسه اداری تکراری اطلاعات جمع آوری کنید.

                                

     پس لطفاً اطلاعات خودتون رو در مورد موضوع بالا ببرید و دانش و مهارت کسب کنید.

 

 

تمرین و تمرین و تمرین مهارت سخنرانی چیزی نیست که فقط عده ی کمی از اون برخوردار باشند و یا ژنتیکی استعدادش رو داشته باشن بلکه میشه اونو با تمرین و تکرار یاد گرفت. ترس از سخنرانی در نتیجه ی عدم اطمینان به وجود میاد ، و عدم اطمینان  هم نتیجه ی کمبود تجربه و عدم تسلطه که فقط با تمرین کردن رفع خواهد شد. در تعجبم از کسانی که به تمرین اهمیت نمیدن و یا سرسری و دقیقه نودی تمرین می کنن اما انتظار پیشرفت های بزرگ دارن. با تمرین همه چیز ممکن میشه.

 اینم تمرینات دوره های مختلف

 

     

 

با شهامت رفتار کنید انگار که ترسی از سخنرانی ندارید :

 در آغاز کار موقع رو به رو شدن با جمع طوری رفتار کنید که انگار از شهامت و اطمینان کافی برخوردار هستید.هرچقدرهم قلبتون تند تند میزنه و دچار هراس و استرس شدید ، اما شجاعانه قدم به جلو بردارید و وانمود کنید که از پسش برمیآید.از این طریق کم کم می تونید به مغزتون اینو بفهمونید که این شرایط کاملاً عادی و تکراریه پس برای تمرین سخنرانی و حضور در جمع پیش قدم باشید تا بیاموزید.

پس :

باید تصمیم مون جدی باشه برای شروع یادگیری

به دنبال جمع آوری اطلاعات باشیم و هیچ وقت بدون دانش صحبت نکنیم

تمرینو هیچ وقت ازیاد نبریم

از همین اول با شهامت رفتار کنیم حتی اگر می ترسیم

و به دنبال یادگیری، آموزش و کسب مهارت در سخنرانی باشیم.

 

نظر 0
پیام بگذارید