ویژگی های یک مجری

ویژگی های یک مجری

سلام….

تا حالا خودتونو جلوی دوربین به عنوان یک مجری تصور کردید؟اصلاً تا حالا اجرا رو تجربه کردین؟بد نیست یه بارم که شده برای تمرین یا کسب تجربه یه دوربین کار بزارید و حالت اجرا بگیرید و صحبت کنید؛ شاید استعدادی دارید که ازش بی خبرید.!!! راستی چطور میشه مجری شد؟چه چیزهایی رو باید داشت و یا چه چیزهای رو باید یاد گرفت؟

 

مجری و گویندگی

حرفه ی گویندگی و اجرا از جمله مشاغلیه  که برای بسیاری از مردم در سنین مختلف جذابیت داره. شاهد مدعا هزاران داوطلب و متقاضی هست که به امید دیده شدن در برنامه های متعدد رادیو- تلویزیونی در کلاس های متعدد و یا آزمون های مختلف شرکت می کنن.

البته ممکنه خیلی ها ویژگی های حداقلی برای اجرا رو هم نداشته باشند که شاید اگر معیارها را می دونستن زودتر خودشونو ارزیابی می کردند و هزینه ای متقبل نمی شدن و یا اگر خودشونو شایسته ی اون می دونن تقویتش کنن.

خیلی ها  هنرمند بودنو امری ذاتی می دونن، اما همه ، آموزش ، تمرین و کسب و تقویت دانش رو امری ضروری می دونن. زمانی که ما یک مجری رو براساس معیارهای ذهنی مون حکم برخوب یا بد بودنش میذاریم؛ هرچند که حتی این معیارها قضاوت شخصی و ارزش های حاکم برجامعه است؛ اما برخی از اصول و قواعد کلی هستند و در حرفه ی اجرا و گویندگی ثابت هستند که می خوام در این فرصت به چند ویژگی (البته نه همه ی  ویژگی ها) مهم که باید برای کار مجری گری داشت اشاره کنم.

1- چهره :

اگر در چهره ی خودمون جذابیتی سراغ نداریم ، یک مولفه ی مهم در اجرا رو از دست دادیم که البته نداشتن این ویژگی به معنای به بن بست رسیدن در این راه نیست.اگر قدرت و وزنه ی سایر مهارت های ما زیاد باشد امکان چشم پوشی از این ضعف وجود داره.

یه نکته ی مهم اینکه، توجه کنیم جذابیت در چهره به معنای زیبایی نیست بلکه باید قدرت جذب مخاطب رو داشته باشه.خیلی از مجریان تلویزیونی چه در داخل کشور و یا خارج کشور زیبایی خاصی به مفهوم عام اون ندارن اما طرفدارن و مخاطبان بسیاری رو همراه خودشون دارن.

به چهره ی این خانم توجه کنید:

ایشون خانم اپرا وینفری مشهورترین مجری تلویزیونی سیاه پوست آمریکا،برنده جایزه اسکار،نیکوکارترین سیاه پوست تاریخ آمریکا، اولین میلیاردر سیاه پوست آمریکا و پرنفوذترین زن جهان است.یک بار دیگه جمله مو در مورد چهره تکرار می کنم و برداشت رو می سپارم به دست خودتون که:

                         جذابیت در چهره به معنای زیبایی نیست بلکه باید قدرت جذب مخاطب رو داشته باشه                    

چهره ی یک مجری باید دارای این ویژگی ها باشه :

– دو طرف صورت تقارن داشته باشه

– منتقل کننده ی هوشمندی، نشاط و سرزندگی باشد

-دارای لب شکری یا چشم های لوچ نباشد

-لوندی را حین صحبت و اجرا منتقل نکنه

-استخوان بندیه درشت یا بینی بسیار پهن نداشته باشه

-غبغبه نداشته باشه

-نشانه هایی از یک چهره ی منفی را تداعی نکنه مثل :ابروان گره خورده،چشمان از حدقه بیرون زده

– خطوط یا فرورفتگی های عمیق در صورت نباشه

– گوشه ی دهان متمایل به پایین نباشه و دندان ها سالم باشن که با این شرایط ویژگی های یک چهره ی معمولی قابل پذیرشه.

2- صدا :

اولین چیزی که خیلی ها وقتی منو می ببین میگن اینه که آیا صدام به درد این کار می خوره یا نه؟آیا صدای خوبی دارم یا نه ؟میشه صدامو تست کنید؟خیلی ها به من گفتن صدات خیلی خوبه و به درد اینکار می خوره آیا واقعا صدام خوبه؟

شما بهتر از من می دونید که صدای مناسب هم قسمت مهمی از ابزار کار یک مجریه ؛ به خصوص وقتی وظیفه ی او برقراری ارتباط با دیگرانه.به طور کلی صدا :

– نباید ناله ای،بچگانه،لوس ،التماسی و خشک باشه.

– برد مناسب داشته باشه یعنی صدایی که در فضای آزاد از سه تا پنج متری قابل شنیدن و قابل درک باشه.

– صدا باید حجم مناسب داشته باشه.یعنی حجمی که برای گوش دادن به آن صدا به زحمت نیافتیم.حجم صدا بلند یا آهسته بودن صداست.

– صدا باید ارتفاع مناسب داشته باشه یعنی زیر و بم بودن صدا، که بسته به نوع برنامه می تونه معیار اون تغییر کنه.مثلا در اجرای برنامه ی کودک صدای زیر یا در خبر صدای بم مناسبه .

– وسعت صدا باید مناسب باشه به این معنا که فرد بتونه بدون فشار به حنجره یه پاراگراف 5 خطی را به راحتی بخواند.

– صدای باید طنین مناسبی هم داشته باشه که به معنای قابلیت تغییر تن صداست.مثلا در بیان عناوین خبرها برای برجسته کردن کلمات تن صدا کمی بالاتر می ره.

-صدا باید منعطف باشه؛که انعطاف صدا یعنی قابلیت تغییر حالت های مختلف صدا به اقتضای موضوع ،احساس متن ویا حتی نوع مخاطب.

– صدا بهتره یک نواخت نباشه و آهنگ و زنگ خاصی داشته باشه تا منحصر به فرد و موندگار باشه.

اما یه نکته که بین خیلی ها مرسومه اینه که دقت کنید نباید با صداتون ادا در بیارید و کس دیگه ای بشید یا به یه صدای ساختگی و مصنوعی برسید که اصالت اون صدا برای حنجره ی شما نیست؛ یا با تقلید و فشار به حنجره به اون صدا رسیدید که گاهی منجر به ساخت صدایی بی روح و رسمی و یا حتی بیش از اندازه احساسی، لوس و غلو شده است.معمولاً کسانی که در آغاز راه هستن دچار این گرفتاری میشن و سخت هم از این عادت جدا میشن. تاکید می کنم، تقلید نکنید، در صداتون تغییر ایجاد نکنید،خودتون باشید و ادا درنیارید.

                     هیچ وقت در صداتون تغییر ایجاد نکنید و اصالت صداتون رو حفظ کنید…                    

3-تناسب اندام:

تناسب اندام در اجرای تلویزیونی بسیار مهمه .باتوجه به اهمیت سلامتی و تناسب اندام، محاسبه ی وزن مناسب و میزان اضافه وزن براساس خصوصیات فیزیکی هر شخص امری ضروری است. جهت تعیین وزن مناسب شاخصه هایی نیازه، و یکی ازآنها bmi یا شاخص توده بدنیه.

4- سن:

همون طور که در گفتگوهای روزمره خود،اعتماد به افرادی که سنی از آنها گذشته بیشتره ،برای مجری نیز اینگونه است.بهتره در برنامه های گفتگو محور،برنامه های مذهبی که روایت های پندگونه و نصحیتی دارد از مجری جوان استفاده نشه.البته در هر سنی که باشیم امکان اجرا برای ما وجود داره. در خبر این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار است.

                       نکته ی مهم تناسب سن با قالب و محتوای برنامه است

                             

5- اجتماعی بودن :

 توانایی برقراری ارتباط مثبت و موثر با دیگران و برونگرا بودن از ویژگی های افراد با تعاملات اجتماعی بالاست.افراد درونگرا و گوشه گیر در این حرفه شانس موفقیت کمتری دارن.علم به علوم ارتباطی کافی نیست بلکه این علم باید تبدیل به میل و رغبت ارتباطی بشه که میل به ارتباط باید درونی باشه.

پس قبل از وارد شدن در این حرفه باید ببنیم چقدر اهل معاشرت و جوشیدن با مردم هستیم در واقع توانایی برقراری ارتباط مناسب با دیگران یکی از راه های تشخیص سلامت روان ماست.خجالتی نبودن،توانایی صحبت آزادانه و بدون تردید با دوربین و اعتماد به نفس  بسیار بسیارضروری است.

خوب دیگه فعلاً در این مقاله به همین چند نکته در مورد ویژگی ها و خصوصیات یک مجری بسنده می کنم چرا که این خصوصیات بیش از این هاست و باید در کلاس ها و دوره های آموزشی ساعت ها در موردش بحث و گفت و گو و مهم تر از همه تمرین کرد که در دوره ی مقدماتی گویندگی و اجرا حتما به اونها بیشتر می پردازم.پیشنهادم اینه برای یه بارم که شده مجری گری رو حتی در خلوت خودتون با ضبط توسط یک موبایل ساده امتحان کنید تا متوجه درک بیشتر کار اجرا و این حرفه و هنر بشید.

نویسنده : جواد اسکندری

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

7 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • خیلی عالی بود یگانه تاپیک بود که دیدم خیلی منظم افرین تان باعث افتخارین عزیزانم..❤

  • دوست عزیز،خوشحالیم که تونستیم موثر و مفید واقع بشیم.از مشارکت شما ممنونیم

  • افتخار ما در مجموعه ی آموزشی آوا پرورش و توجه به استعدادهای قدرتمند و نهفته است.اگر تمایل به آموزش های بیشتر دارین خوشحال می شیم بتونیم کمک تون کنیم.
   راه های ارتباطی با ما

 • یه مجری خوب باید با حرارت حرف بزنه ومیل به تماشا وشنیدن ادامه مطلب را در بینندگان وشنوندگان ایجاد کند.خشک وبیروح وشل صحبت نکند.لبخند بزندونشاط بیافریند.مسلط صحبت کند وبین کلمات مکث نکند.

  • بله کاملاً درست اشاره کردید درود به شما.ان شالله در مقاله های بعدی به موضوعات بیشتری اشاره خواهیم کرد

 • یه مجری خوب باید با حرارت حرف بزنه ومیل به تماشا وشنیدن ادامه مطلب را در بینندگان وشنونتگان ایجاد کند.خشک وبیروح وشل صحبت نکند.لبخند بزندونشاط بیافریند.مسلط صحبت کند وبین کلمات مکث نکند.

دیدگاهتان را بنویسید