بداهه گویی

فایل صوتی با موضوع بداهه گویی

چندتا تمرین برای افزایش قدرت بداهه گویی. باهم بشنویم

 

اینم متن این فایل صوتی

باب دل را هست مفتاحی عظیم اوست بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خدا و سلام، دوستان ارزشمندم، امیدوارم هرجا که هستید حال دلتان عالی باشد و ممنون از اینکه همراه من هستید با سلسله فایل های صوتی که تقدیم شما میکنم، در این مجال قصد دارم که در مورد یکی از توانایی هایی که گوینده، سخنران و یا مجری را متمایز میکند از دیگران صحبت کنم و آن هم چیزی نیست جز قدرت بداهه گویی.

بداهه گویی از جمله توانمندی هایی است که هر کسی به آن دست پیدا نکرده، چرا که نیاز به تمرین، ممارست و تقویت سیستم بیانی و حافظه شنیداری ما دارد و چند تکنیک وجود دارد که میشود با آنها بداهه گویی خودمان را قوی کنیم.

بداهه گویی مخصوصاً در گویندگی و اجرا بسیار کاربرد دارد، مثلاً شما در یک برنامه رادیویی در حالی که دارید صحبت میکنید یکدفعه تهیه کننده در گوشتان میگوید: مثلاً در مورد ایران صحبت کن و من میخوام با کلام در مورد ایران بروم، و شما باید این توانایی را داشته باشید که در مورد ایران چند کلمه ای را بگویید و تهیه کننده بتواند موسیقی خودش را پخش کند.

اینکه مثلاً یکدفعه در شهر زلزله می آید و یا اتفاقی می افتد، مجبورید ارتباط برقرار کنید با مسئولین، مدیران و با مردم صحبت کنید و همه اینها نیاز به بداهه گویی دارد، چیزی که یکدفعه یک اتفاقی افتاده و شما از قبل آمادگی برای آن نداشتید! خب برای تقویت بداهه گویی چه باید کرد؟ چند تمرین هست که مختصراً خدمتتان عنوان میکنم، میتوانید انجام دهید تا بداهه گویی شما قوی شود.

اول از همه اینکه تا جایی که میتوانید گوش دهید، گوش دادن یکی از منابع مهم برای افزایش دایره لغات، از بین بردن لهجه و همینطور تسلط بیانی خواهد بود، اما چه گوش دادنی؟ گوش دادن استاندارد، یعنی رادیو گوش دهید، سخنرانی گوش دهید، شعرخوانی های استاندارد گوش دهید و همه اینها میتواند دایره لغات شما را بالا ببرد.

دوم اینکه یک تصویر را جلوی خودتان باز کنید و سعی کنید در مورد آن 2الی3 دقیقه صحبت کنید.

سوم اینکه میتوانید همین لحظه در هر جایی که هستید، در اتاقتان، محل کارتان و… که هستید، میتوانید یک شی را به صورت خودآگاه در نظر بگیرید و 3دقیقه در موردش صحبت کنید.

و نکته دیگر اینکه موقعیت های مختلف یا کلمات مختلف را در نظر بگیرید و شروع کنید در مورد آن صحبت کردن، مثلاً در مورد ایران، در مورد شغلتان، در مورد تخصصتان، در مورد حرفه تان، در مورد مردم، در مورد استانتان، در مورد رشته تحصیلیتان و هر چیزی که فکر میکنیدکه ممکن هست در موردش جایی صحبت کنید از قبل بداهه گویی کنید و آماده باشید که یکجایی بتوانید در موردش صحبت کنید. همانطور که قبلاً هم خدمتتان اعلام کردم روزانه 3 دقیقه حتماً صحبت کنید، گوش کنید، تحلیل کنید و ایرادات خودتان را بشنوید و سعی کنید که آنها را برطرف کنید.

خیلی ممنونم، سپاس و خدانگهدار، تا فایل بعدی.

 

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید