5 درسی که در ساخت اسلاید آموختم

اسلاید پاورپوینت پادکست آوا اجرا

به نام خدا من جواد اسکندری هستم از مجموعه آموزشی آوا وخوشحالم از اینکه در خدمت شما هستم در یک فایل صوتی آموزشی دیگه،و قصد دارم در این فایل صوتی صحبت کنم در خصوص یکی از مسائل مهم در سخنرانی و اون هم ساخت اسلایدِ.اسلاید هایی که می تونه در جلسات سخنرانی ،ارائه،دفاع و کنفرانس همراه ما باشه

ساخت اسلاید یه دوره ی ویژه می طلبه و چندین و چند ساعت باید در موردش حرف زد،بحث کرد ،صحبت کرد و باید دید که عملاً چه اتفاقی قراره هنگام صحبت کردن،سخنرانی کردن،ارائه ی کنفرانس و یا پایان نامه چه باید بکنیم ؛ ولی خوب نکات مختصری رو خدمت شما عنوان می کنم در این فایل صوتی بد نیست که بتونیم اسلاید های بهتری ارائه بدیم.

1- اسلاید به عنوان یه ابزار کمکی نه یک اصل: 

اگر شما صحبت یا سخنرانی جایی داشتید،اگر پروژکتور راه نیوفتاد،نتونستید اسلاید هاتونو راه بندازید لپ تاپ تون مشکلی براش پیش اومد و مشکلات دیگه،اسلاید ها به عنوان کمک برای شما هستن نه اصل.پس اگر امکان استفاده ازاسلاید براتون مقدور نبود باید بتونید بدون اسلاید هم صحبت کنید.

 

باید بتونید بدون اسلاید هم ارائه بدید

2- تا جای ممکن تعداد اسلاید ها را کم کنید:

خیلی زیاد اسلاید درست نکنید، که مخاطب رو گیج کنید و تمام حواس مخاطب رو درگیر اسلاید کنید.متناسب با نیازتون و تا جایی که می تونید محدود باشه.

3-از افکت ها و انیمیشن ها و فونت های غیرمعمول و عجیب و غریب استفاده نکنید:

چون حواس مخاطب رو پرت می کنه.مثلاً افکتی که یه عکس می پره بالا پایین بعد میاد یه جا ثابت میشه.از این انیمیشن ها استفاده نکنید.از فونت های ساده و درشت استفاده کنید.مثل فونت تیتر و لطفاً نوشته تون رو بزرگ بنویسید.چرا؟ چون کسی که اون ته سالن نشسته هم باید اسلاید شما رو ببینه.در ویدیوی زیر واضح تر منظورمو توضیح دادم اگه دوست داشتی حتماً ببین:

4-در هر اسلاید یک موضوع مطرح کنید:

دریک اسلاید چند موضوع طرح نکنید؛چون مخاطب گیج میشه. متاسفانه کاری که بین اساتید و دانشجویان خیلی باب شده اینِ که در یک اسلاید تا می تونن جمله و کلمه میارن،این بدترین کاریِ که میشه کرد.یه اسلاید مختصراً باید 4 تا 5 کلمه داشته باشه.این ایده آلِ.هرچقدر که ما تعداد کلمات رو ببریم بالا ماندگاریش در ذهن مخاطب کم میشه.مثلاً شما یک اسلاید رو فرض کنید که کلی توش مطلب هست،چی رو میخواین یاد بگیرین چی تو ذهن تون باقی می مونه.

بهترین کار در ساخت اسلاید اینِ که از تصویر استفاده کنیم.می دونید که تصویر تا چندین و چند برابر یادگیری و ماندگاری در ذهن رو بالا می بره.با چند کلمه ی مختصر می تونیم یه اسلاید رو توضیح بدید.

5- اسلاید نباید Bold و بزرگ بشن و سخنران دیده نشه:

نباید طوری باشه که بیشتر اسلاید ها به چشم مخاطب بیان،نه،بیشتر سخنران باید حرف بزنه نه اسلایدها،اسلایدها عرض کردم یک ابزار کمکی هستند

خیلی ممنون از اینکه در این فایل صوتی همراه من بودید در خصوص چند نکته در مورد ساخت اسلاید.شما رو تا فایل صوتی بعد به خدا می سپارم.

اشتراک گذاری:

مطالب زیر را حتما مطالعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید